Fotky legálně již od pár korun!

 

Grafici, webdesigneři, flash animátoři, kameramani ... pracujte pro fotobanky

Jste grafik/grafička/webdesigner/3d grafik/kameraman ovládáte bravůrně některou z těchto aplikací: Illustrator, photoshop, corel, flash, a nevíte co se svými výtvory hledáte někoho kdo vaši grafiku použije a zaplatí a ještě by jste nejraději pracovali z tepla domova pak je tu práce právě pro vás jsou to fotobanky.

Zní to divně fotobanky chtějí přece fotky … pravda je taková že v dnešní době fotobanky prodávají nejen fotografie ale také illustrace (jak bitmapové photoshop, ale především illustrace (*.eps)), videa, flash animace, 3d rendery… prostě prodávají jakýkoliv grafický výstup. Jako fotograf se do mikrofotobank dostanete poměrně obtížně. Jako grafik velmi snadno a to z mnoha důvodů … fotografů a fotografií mají fotobanky už poměrně slušné množství takže vybírají jen nejkvalitnější fotografy a nejkvalitnější fotky. Kdežto ostatních profesí je ve fotobankách poskrovnu takže třeba illustrace se prodává mnohem lépe než fotografie a ve stovce nejprodávanějších souboru jednoznačně kralují illustrace a jiné nefotografie. Dnes se prací pro mikrofotobanky živí poměrně slušné množství českých fotografů (amatérů - kteří se od prvních pokusů velmi slušně vypracovali) a nyní je tu skvělá šance pro grafiky kteří chtějí tvořit to co je baví a chtějí si nejen vydělávat ale i se bavit tím jak moc často se jejich dílko prodává a jak ho vylepšit aby se další verze prodávala lépe.Jednuše řečeno kvalitních fotek je hodně kvalitní grafiky málo.


Formát souborů:

U bitmapových obrázků (photoshop, 3D programy) = JPG v co největší kvalitě a rozlišení (doporučuji alespoň 2000*3000 , minimum je 4MPX tedy součin stran obrázku musí být menší jak 4000000 pixelů)

Vektorové ilustrace se na většině fotobank přijímají ve formátu EPS verze 8 + vygenerovaný JPG soubor. EPS má velikostní omezení (5MB - tedy ideální je používat starší verzi illustrátoru a nástroje jejichž použití nezvětšuje neúměrně soubor )

Po uspěšném nahrání souborů je nutno zadat co nejvíce klíčových slov v angličtině vystihujících vaši illustraci.. tedy slova podle kterých to zákazník najde. Stačí se inspirovat u podobných obrázků.

Prodej Illustrací v jednotlivých fotobankách:

Doporučuji prodej v následujících fotobankách, v ostatních to má smysl také ale tyhle dvě patří mezi fotobanky kde je nejvyšší počet stažení na obrázek:

Shutterstock

Cena: vše za 25 centů (postupem času s počtem prodaných fotek se dostanete na 0.33 0.36 0.38 dolarů za fotku). Ač je to asi nejmenší cena ve srovnání s ostatními fotobankami. Nicméně počet stažení na jeden obrázek může být i 500-1000 za 1 rok , nebo 20-30 denně (v měsíci kdy je váš obrázek novinkou)

Poznámka: Při nahrávání vektorů v rámci vstupních testů, tedy po registraci nahráváme pouze jpg náhledy ve velkém rozlišení. Po úspěšné registraci nahráváme přes html rozhraní nebo ftp oba soubory (eps verze 8 + jpg tedy obrazek.eps+ obrazek.jpg)

Dreamstime

Cena: 4 dolary ale pozor
Poznámka: Při nahrávání vektorů je nejdříve nutné nahrát JPG soubor (v co největší velikosti) počkat na jeho schválení a teprve potom přiložit EPS verzi

 

zdroj: fotobanky.vaclavek.com